• Today is: Thursday, July 18, 2024

Zbulohen detaje të fshehura të ‘trenit fantazmë’ të Putinit

fakti
July16/ 2023

5 gushti 2022 ishte një ditë si shumë të tjera në Ukrainë. Drita e parë zbuloi shkatërrimin e një nate të bombardimeve ruse.

Sulmet ruse në një zonë të banuar në Mykolaiv këtë mëngjes shkaktuan “shkatërrim të konsiderueshëm”, tha në atë kohë guvernatori i rajonit dhe plagosën të paktën 10 persona.

Në të njëjtën ditë, burokratët në zyrën e Presidentit Vladimir Putin në Moskë ishin të zënë me një çështje shumë larg luftës brutale në Ukrainë.

“Administrata e transportit ka marrë një aplikim,” shkroi një zyrtar i Kremlinit, “që makinat e fitnesit Hoist HD-3800 dhe Hoist HD-3200 duhet të instalohen në makinën sportive nr. 021-78630 në vend të Abductor-Standard dhe Abductor-Technogym.”

Dokumentet e zbuluara së fundmi sugjerojnë se “vagoni i shëndetit sportiv” po përdoret nga askush tjetër përveç vetë Putinit.

Shumë pak dihet për jetën personale të Putinit. Imazhi i tij publik është kultivuar me kujdes, siç është treguar në ditët që nga rebelimi jetëshkurtër i Yevgeny Prigozhin. Por një tufë letrash dhe fotosh të marra ekskluzivisht nga grupi hetimor rus me qendër në Londër Dossier Center dhe të vëna në dispozicion të CNN, Süddeutsche Zeitung, NDR dhe WDR zbulojnë detaje që Kremlini po i fsheh nga publiku dhe tregon shkallën në të cilën ka paranoja e Putinit krijoi një ekzistencë izoluese.

Dossier Center ndihmohet nga Mikhail Khodorkovsky, një ish-magnat rus i naftës në mërgim, i kthyer në kritik të Kremlinit.

Fakti që Putin përdor një tren është i njohur. Vetë Kremlini ka publikuar imazhe të takimeve që po zhvillohen në një sallë bordi të dekoruar në mënyrë të detajuar. Megjithatë, përmbajtja e rreth 20 vagonave të tjera në tren ishte një sekret shtetëror i ruajtur nga afër.

Sipas Dossier Center, dokumentet e zbuluara erdhën nga një person i brendshëm në Zircon Service, një kompani ruse e punësuar nga Hekurudhat Ruse në pronësi shtetërore për të pajisur makinat e destinuara për zyrën e presidentit rus.

Ndër pjesët e trenit të përshkruar është edhe makina me numër 021-78630. Një broshurë me shkëlqim e krijuar nga vetë Zircon tregon një palestër luksoze dhe një banjë me rrota të dizajnuara për Putinin, sipas Dossier Center.

Makina ka përfunduar në vitin 2018. Në kohën kur u bënë fotot, ajo ishte e pajisur me pesha dhe pajisje rezistence nga Technogym e Italisë – më vonë ato u zëvendësuan me sa duket me pajisje Hoist nga një kompani amerikane.

Përmes derës, më poshtë kabinës, është një qendër e plotë bukurie me një tavolinë masazhi dhe të gjitha llojet e pajisjeve të bukurisë së nivelit të lartë – duke përfshirë, sipas një dokumenti të rrjedhur, një makinë radiofrekuence që përdoret për të përmirësuar shtrëngimin e lëkurës. Vetë dhoma, sipas dokumenteve të Dossier Center, është e pajisur për të parandaluar përdorimin e pajisjeve dëgjimore.

Midis dokumenteve të marra nga Dossier Center janë letra që lidhin drejtpërdrejt pajisjet e karrocës, përfshirë karrocën e palestrës, me zyrtarë në nivelet më të larta të administratës së Putinit.

Kremlini kundërshton gjetjet e Qendrës Dossier, duke i thënë CNN se “Presidenti Putin nuk ka asnjë vagon të tillë në përdorim ose në posedim të tij”.

CNN gjithashtu ka kontaktuar me Shërbimin Zircon dhe Hekurudhat Ruse për koment, por ende nuk ka marrë një përgjigje.

Në datën 02.11.2018 u zhvillua një takim për të vlerësuar punën që do të bëhet në vagonin e palestrës me numër 021-78630. Procesverbali i atij takimi, i disponueshëm gjithashtu për Qendrën e Dosjes, tregon se dhjetë zyrtarë nga Shërbimi Federal i Sigurisë (FSO), organizata përgjegjëse për mbrojtjen e Presidentit rus, ishin të pranishëm, së bashku me drejtuesit e Shërbimit Zircon dhe Hekurudhave Ruse.

Dhjetëra kontrata për mirëmbajtje që janë dërguar në qendrën e dosjeve dhe disa prej të cilave kanë numrin e vagonit 021-78630, theksojnë se të gjitha punët në vagona duhet të koordinohen me BFS-në.

Në vitin 2020, një zyrtar i lartë i Hekurudhave Ruse, Dmitry Pegov, i shkroi zëvendësdrejtorit të FSO, Oleg Klimentyev, duke i kërkuar atij të rishikonte propozimet që ai paraqiti për ndërtimin e banesave në dy makina.

“Deri më sot, FSO nuk ka miratuar asnjë nga opsionet, gjë që nuk na lejon të fillojmë procesin e nënshkrimit të kontratës dhe fillimit të ndërtimit të vagonëve”, ka shkruar Pegow. “Unë ju kërkoj, i dashur Oleg Ateistovich, të rishikoni konceptet e propozuara dhe të na informoni për vendimin e marrë.”

Përpjekjet e CNN për të kontaktuar Pegov dhe Klimentiev për koment ishin të pasuksesshme.

Sipas ish-inxhinierit dhe kapitenit të FSO-së, Gleb Karakulov, i cili dezertoi vitin e kaluar dhe u mor në pyetje nga qendra e dosjeve në sekretin më të rreptë, Putini është drejtuar gjithnjë e më shumë në udhëtimet me tren për të shmangur ndjekjen.

“Sapo një aeroplan ngrihet, ai zbulohet menjëherë nga radari i fluturimit,” tha Karakulov në intervistën, e cila u regjistrua dhjetorin e kaluar. “Treni përdoret për të fshehur disi këto lëvizje.”

Karakulov tha se ai filloi të punonte në tren dhe të instalonte pajisje komunikimi rreth vitit 2014. Sipas tij, ai u përdor shumë më shpesh në gjysmën e dytë të 2021, pasi Rusia përgatitej për pushtimin e saj në shkallë të plotë të Ukrainës.

Sipas Karakulov, që nga fillimi i luftës, treni i Putinit ka kaluar shumë kohë pranë Valdait, një rajon i largët rus midis Moskës dhe Shën Petersburgut. Putin ka një rezidencë të madhe në këtë zonë, e njohur për liqenin dhe pyjet idilike.

“Punonjësit tanë ishin në karantinë veçanërisht për këtë tren special,” i tha Karakulov qendrës së dosjeve. “Që nga fillimi i luftës njerëzit thoshin se do të shkonin diku drejt Valdait për 40 apo edhe 45 ditë.

“Ndoshta nuk ka nisje treni në një kohë të caktuar, por njerëzit janë gjithmonë të gatshëm”.

Megjithatë, privatësia nuk mbrohet plotësisht. Pika e dobët janë vëzhguesit amatorë të trenave.

“Ka një tren fantazmë në binarët e vendit tonë,” shkroi një vëzhgues i trenit krahas një fotografie që ai postoi në rutrain.com të asaj që duket të jetë treni i Putinit. “Ajo nuk është e shënuar në oraret apo në sistemet e hekurudhave ruse.”

Ata mundën ta identifikonin trenin duke përdorur dy lokomotiva dhe nga një veçori në broshurën e Shërbimit Zirkon. Në njërin nga vagonët shihet një kube karakteristike e bardhë, e cila sipas qendrës së dosjes duhet të përmbajë antena moderne komunikimi.

Kupolat nuk mund të shihen në trenat e rregullt rusë. Sidoqoftë, në një video zyrtare të publikuar nga Kremlini në vitin 2019, ata u panë në një karrocë të një treni të pajisur posaçërisht të Hekurudhave Ruse ndërsa Putin kalonte mbi urën e sapondërtuar të Kerçit midis Rusisë kontinentale dhe Krimesë së pushtuar.

Nga imazhi i këtyre kupolave, ne e dimë se treni i Putinit mban shenjat e zakonshme të jashtme të një treni rus. Është parë – dhe fotografuar vazhdimisht – nga vëzhgues amatorë të trenave gjatë viteve.

Përpjekja për të kuptuar të menduarit e Putinit është, nga vetë natyra e saj, një çështje spekulative. Gjëja më e mirë për të bërë është t’u afroheni atyre që kanë kaluar kohë me të.

Abbas Gallyamov është një prej tyre, pasi ka punuar për vite si një nga shkrimtarët e fjalimeve të Putinit.

“Unë mendoj se ndjenja e tij e pasigurisë politike e bëri atë të ndihej gjithnjë e më i pasigurt edhe fizikisht,” tha Gallyamov nga Izraeli, ku ai tani banon. “Ka shumë njerëz shumë të afërt me të që po e përdorin atë pasiguri në avantazhin e tyre duke i thënë atij: “Shiko, këtu është një kërcënim, ja një kërcënim, këtu është një kërcënim”.

“Paranoia”, siç e përshkruan Gallyamov, e ka bërë udhëheqësin rus të ngrejë gjithnjë e më shumë mure rreth vetes.

“Ai humb luftën, ai humbet në politikë, ai humb popullaritetin,” thotë Gallyamov. “Ai po krijon gjithnjë e më shumë armiq, po kryen gjithnjë e më shumë krime. Ai ndihet sikur është i rrethuar nga armiq. Dhe psikologjikisht, ai dëshiron të ndihet i mbrojtur nga të gjitha ato gjëra.”

Distanca e krijuar nga kjo mbrojtje, spekulon Gallyamov, mund të jetë një nga problemet më imediate të Putinit. Dhe për ironi, kjo mund të jetë edhe një arsye për lehtësitë ekstreme të ndërtuara për trenin e tij.

“Ai udhëton shumë pak,” tha Gallyamov. “Ai po humbet kontaktet me vendin e tij. Njerëzit në administratën e tij janë të shqetësuar për këtë.”

“Ata (zyrtarët në Kremlin) e kuptojnë se ky është një nga problemet që shkakton rënien e popullaritetit të tij, kështu që ndoshta po përpiqen t’i japin atij mundësinë të largohet nga vendbanimi i tij dhe të udhëtojë diku sa më komode.”

Kjo qasje afër kapsulimit u shkatërrua nga rebelimi jetëshkurtër i Wagner-it. Në ditët pas rebelimit, Putin mori pjesë në një numër jashtëzakonisht të madh takimesh dhe madje u pa duke përshëndetur anëtarët e publikut.

Nuk dihet nëse ai përdori trenin e tij të posaçëm për të lëvizur – por trazirat me gjasë nuk bënë shumë për të lehtësuar “paranojën” e tij të supozuar./CNN/