• Today is: Thursday, July 18, 2024

Agjentët e dyfishtë në qeverinë ukrainase i hapën rrugën pushtimit rus

fakti
May28/ 2023

Ukraina po godet agjentët e dyfishtë brenda radhëve të saj, të cilët hapën rrugën për pushtimin rus të qytetit jugor të Khersonit dhe termocentralit bërthamor të Çernobilit.

Informacioni i mbledhur nga Byroja Shtetërore e Hetimeve të Ukrainës (SBI) konfirmoi se agjencia ruse e inteligjencës FSB ishte infiltruar në Shërbimin e Sigurisë së Ukrainës (SBU) dhe në qeverinë lokale, sipas një raporti të lëshuar nga SBI.

Agjentët e agjencive u ndihmuan nga refugjatë ukrainas pro-rusë që u larguan nga vendi gjatë kryengritjes së Maidan të vitit 2014, tha Tetiana Sapian, zëdhënëse e SBI-së.

Kryengritja e Maidanit ishte një seri demonstratash në Ukrainë që filluan në nëntor 2013 pasi ish-presidenti Viktor Janukoviç vendosi të mos e vazhdojë nënshkrimin e Marrëveshjes së Asociimit midis Bashkimit Evropian dhe Ukrainës. Në vend të kësaj, ai kaloi në Rusi dhe në Bashkimin Ekonomik Euroaziatik të ndikuar nga Rusia.

Sapian tha se informacioni i mbledhur mund të provonte të ishte vetëm maja e ajsbergut.

“Rrjeti është shumë më i gjerë dhe hetimi është i zënë me zbulimin e të gjitha rrethanave dhe veprimeve të individëve që çuan në kapjen e shpejtë të një pjese të jugut nga trupat e agresorit nga territori i Krimesë së aneksuar”, tha Sapian, siç raporton Politico.

SBI dhe SBU së fundi përfunduan një hetim ndaj Oleh Kulinich, ish-kreu i departamentit të Krimesë të SBU, me dyshimin për bashkëpunim me FSB. Kulinich, i cili ishte i pranishëm në takimet e nivelit të lartë të sigurisë në Ukrainë, thuhet se bllokoi informacionin për situatën aktuale në Kherson dhe nuk ndërmori asnjë veprim për të mbrojtur territorin ukrainas.

“Në orët e para të pushtimit, Kulinich bllokoi qëllimisht çdo përpjekje për të përditësuar udhëheqjen mbi situatën aktuale në [Kherson]… Ai urdhëroi personelin të largohej nga stacioni i tyre i detyrës,” tha Sapian në një konferencë sigurie.

Zëdhënësi i SBI tha gjithashtu se Kulinich loboi për emërimin e Andriy Naumov si nënkryetar i SBU. Naumov u akuzua më vonë se i ndihmoi rusët të kapnin termocentralin bërthamor të Çernobilit në shkurt 2022.

Insajderi, një gazetë e pavarur investigative e fokusuar në zbulimin e lajmeve të rreme ruse, raportoi më parë se Naumovit iu ofrua azil në Rusi në këmbim të dëshmimit kundër presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky.

Zelensky shkarkoi Kulinich në mars të vitit të kaluar. Ai u arrestua në korrik dhe u akuzua për tradhti.

SBU më pas publikoi bisedat e përgjuara midis Kulinich dhe Volodymyr Zivkovych, një ish-zëvendës ministër i mbrojtjes i cili u largua nga Ukraina në vitin 2014.

Zivkovych u sanksionua nga Shtetet e Bashkuara në janar 2022 për bashkëpunim me një grup të inteligjencës ruse të ngarkuar me ndikimin e operacioneve për të mbledhur mbështetje për aneksimin e Krimesë nga Rusia. Departamenti Amerikan i Thesarit konfirmoi gjithashtu rolin e tij në përhapjen e dezinformatave gjatë zgjedhjeve presidenciale të 2020-ës në SHBA./.ibtimes.com/