• Today is: Monday, February 6, 2023

DW: Njëherë për njëherë nuk ka luftë

fakti
February16/ 2022

Një sulm ushtarak i Rusisë në Ukrainë duket njëherë për njëherë se nuk është opcion në tryezë. Putin e bëri shumë të qartë vullnetin për dialog. Një pikë diplomatike plus për Olaf Scholz. Por, nëse suksesi është si kërmilli, atëherë paqja me Rusinë është labirinti ku jeton ai.

 

Kancelari Olaf Scholz u kritikua shumë në perëndim, për shkak se nuk donte ta përmendte fjalën Nord Stream2 në takime. Por tek presidenti, Putin ndoshta kjo ishte kartëvizita e tij për dialog, shkruan Michaela Küfner.

Kancelari gjerman, Olaf Scholz nuk kishte mbërritur ende në avion për t’u kthyer në Berlin, kur nga Kievi erdhi lajmi: Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës dhe dy nga bankat më të rëndësishme të vendit po përjetojnë një sulm kibernetik. Arsenali i armëve kibernetike të Rusisë është i shumanshëm dhe subtil. I tillë është edhe presidenti Putin, por subtil jo.

Lajmi i mirë: Një sulm ushtarak i Rusisë në Ukrainë duket njëherë për njëherë se nuk është opcion në tryezë. Putin e bëri shumë të qartë vullnetin për dialog. Një pikë diplomatike plus për Olaf Scholz. Por, nëse suksesi është si kërmilli, atëherë paqja me Rusinë është labirinti ku jeton ai. Scholz solli me vete nga udhëtimi në Kiev një sukses diplomatik tek Putini: Premtimin e presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky, se do të bëjë hapin e parë diplomatik dhe do të paraqesë tre projektligje, të cilat ai prej kohësh duhet t’i kishte paraqitur si detyrime që rridhnin nga Marrëveshja e Minskut.

Por Putinit nuk i interesoi shumë kjo. Ai që iu referohet vërtet vetë shpesh ligjeve, e injoroi këtë sukses, për të cilin presidenti Zelensky rrezikon politikisht. Putini ndodhej në hapësira të tjera. Në histori, të cilën perëndimi e shikon si të shkuar, kurse Putini si mision. Mund të flasim, por “prej 30 vjetësh”, thuhet, që NATO nuk do të zgjerohet më tej, por ka ndodhur e kundërta. Faktikisht nuk ka pasur një garanci të tillë, por kjo është përshtypja e Putinit, janë faktet e tij alternative që e bëjnë këtë konflikt kaq të rrezikshëm.

“Detyrimi ynë dreqi e mori”

Olaf Scholz pranoi, se në shumë pika palët janë larg njëra-tjetrës. “Por është detyrimi ynë dreqi e mori të angazhohemi për paqen”, apeloi kancelari tek Putini si edhe tek vetja. Putini u përgjigj  pyetjes për luftën dhe paqen, se Rusia nuk do luftë “natyrisht”. Ai është i shqetësuar, se ka gjasa që “çdo proces bisedimesh të zgjatet tej mase”. Këtë nuk do ta pranojmë. Fjalë që tingëllojnë si bisedime me armë të mbushur mbi tavolinë.

Scholz dhe partnerët në NATO e BE nuk duan të lejojnë ndarjen e Europës në “zona influence” si në Luftën e Ftohtë. Nga kjo përfitojnë oligarkët që e kanë ndarë prej kohësh Ukrainën në zona influence. Të dielën ata u larguan nga vendi me 30 avionë bashkë me klanet e tyre.

E tani? Tani fillon beteja diplomatike për Ukrainën, kuadratura diplomatike e rrethit. Nuk bëhet fjalë për asgjë më pak se arkitektura e re europiane e sigurisë në të cilin si NATO edhe Rusia duan të ruajnë fytyrën. Një objektiv optimist, që do t’i kushtojë shumë energji qeverisë së re gjermane nën kancelarin, Olaf Scholz./ DW

 

NATO nuk i beson Rusisë

 

Jens Stoltenberg, sekretari i përgjithshëm i NATO-s, duke folur në Bruksel, ka vazhduar të përshkruajë kundërshtimin e Rusisë ndaj parimeve themelore të sigurisë evropiane si “normale e re”, në mbrojtje të planeve të aleancës për trupa të mëtejshme në Evropën Qendrore dhe Lindore.

Ai tha se Rusia kishte kërkuar të grumbullonte “përqendrimin më të madh të forcave luftarake që nga fundi i Luftës së Ftohtë” për të “frikësuar vendet e tjera në Evropë” që të pranonin kërkesën e tyre që NATO të përjashtonte statusin e ardhshëm të anëtarit për Ukrainën.

NATO do të vendosë grupe të reja luftarake në rajonet qendrore dhe juglindore brenda aleancës me fokus në Rumani dhe rajonin e Detit të Zi, me komandantët ushtarakë që do të raportojnë pas disa javësh për detajet.

Stoltenberg tha: Ministrat vendosën të zhvillojnë opsione për të forcuar më tej frenimin dhe mbrojtjen e NATO-s, duke përfshirë marrjen në konsideratë të krijimit të grupeve të reja beteje të NATO-s në Evropën qendrore, lindore dhe juglindore.

Ai u ka thënë gazetarëve se NATO po shqyrton vendosjen e grupeve të mëtejshme  për të plotësuar katër pika mbrotje në Estoni, Letoni, Lituani dhe Poloni, të udhëhequr nga MB, Kanadaja, Gjermania dhe SHBA.

Stoltenberg tha se qeveria franceze kishte ofruar të drejtonte një grup beteje në Rumani, duke shtuar:Brenda javësh do të kemi këshilla nga komandantët ushtarakë dhe do të marrim një vendim pas kësaj.

Shefi i NATO-s: Rusia do ta paguajë shtrenjtë në rast pushtimi 

Stoltenberg thotë se do të ketë një “çmim të lartë” nëse Rusia përdor forcën, duke thënë se sanksionet do të vendosen dhe se Ukraina është më mirë e trajnuar dhe e pajisur më mirë sesa kur Rusia aneksoi Krimenë në 2014.

Ai thotë se edhe nëse shohim një zhvillim gradual ku Rusia vendos të mos përdorë forcën “fakti që ata do të ishin të gatshëm të grumbullonin të gjitha këto trupa dhe ta kombinonin atë me një mesazh se po kërcënojnë një vend të pavarur” – kjo në vetvete është serioze.

Ai thotë se kjo është arsyeja pse NATO-s do t’i duhet të konsiderojë disa rregullime afatgjata në qëndrimin e saj në Lindje.

NATO parashikoi ngritjen e trupave ruse – Stoltenberg

I pyetur sërish për tërheqjen e raportuar të trupave ruse, Jens Stoltenberg thotë se NATO ka qenë “shumë transparente” dhe thotë se informacioni që ka ndarë mund të konfirmohet nga burime të hapura.

“Unë mendoj se është shumë e vështirë të diskutohet se Rusia ka grumbulluar mbi 100,000 trupa dhe shumë pajisje të rënda,” thotë ai.

Stoltenberg shton se kjo është ajo që NATO parashikoi disa muaj më parë dhe kjo ka ndodhur pavarësisht se Rusia mohoi se ishte plani.

Ende shenja të ndërhyrjes më të madhe ushtarake – Stoltenberg

Stoltenberg thotë se ka shenja se Rusia është e gatshme të angazhohet në përpjekjet diplomatike.

“Ndërsa ne mendojmë se kjo është diçka që duhet ta marrim seriozisht… ajo që shohim në terren nuk është tërheqja e trupave, forcave apo pajisjeve,” thotë Stoltenberg.

Së bashku me një sulm kibernetik ndaj Ukrainës, të cilin disa po e lidhin me Rusinë, ai thotë se “këto janë lloji i veprimeve dhe masave që ne presim që do të vijnë përpara një ndërhyrjeje më të madhe ushtarake”.

“Përqendrimi më i madh i forcave në Evropë që nga Lufta e Ftohtë”

“Ka shenja nga Rusia se diplomacia duhet të vazhdojë, por deri më tani ne nuk shohim ndonjë shenjë të de-përshkallëzimit në terren”, thotë Stoltenberg. “Asnjë tërheqje e trupave apo pajisjeve”.

“Kjo sigurisht mund të ndryshojë. Por tani për tani Rusia mban një forcë masive pushtuese të gatshme për të sulmuar me aftësi të larta nga Krimea në Bjellorusi,” thotë ai. “Ky është përqendrimi më i madh i forcave në Evropë që nga Lufta e Ftohtë.”

Kjo është normalja e re në Evropë – Stoltenberg

Stoltenberg thotë se NATO nuk është një kërcënim për Rusinë dhe hapat që ajo po ndërmerr janë “mbrojtëse”. Ai thotë se nuk e dimë se çfarë do të ndodhë në Ukrainë, por tashmë e dimë se ka një krizë të sigurisë në Evropë.

Moska e ka bërë të qartë se është e përgatitur të testojë parimet themelore që kanë mbështetur sigurinë evropiane duke përdorur forcën, thotë ai, duke shtuar se kjo është “normalja e re në Evropë”.

NATO nuk do të bëjë kompromis mbi parimet thelbësore – Stoltenberg

Jens Stoltenberg përsërit se nuk është vonë që Rusia të tërhiqet nga pragu i konfliktit.

Ai thotë se NATO i ka dërguar Rusisë propozime konkrete në letër për transparencën dhe kontrollin e armëve.

NATO nuk do të bëjë kompromis mbi parimet e saj thelbësore, tha ai.