• Today is: Monday, January 25, 2021

Ekspertët paralajmërojnë dhunë para ditës së inagurimit të Bidenit!

fakti
January10/ 2021

Ndërsa pluhuri vendoset dhe vendi lufton për të kuptuar dhunën që la pesë të vdekur duke përfshirë një oficer në Policinë e Kapitolit të SHBA, ekspertët paralajmërojnë se thirrjet për dhunë janë intensifikuar më përpara Ditës së Përurimit, kur Presidenti i zgjedhur, Joe Biden do të betohet si president i SHBA-së. John Scott-Railton, një studiues i vjetër në në Universitetin e Torontos që monitoron sigurinë kibernetike, tha se ai është “jashtëzakonisht i shqetësuar” për inaugurimin.

“Trump ose luftë. Kaq e thjeshtë”. Nëse nuk dini si të qëlloni: Duhet të mësoni. TANI. Ne do të sulmojmë ndërtesat qeveritare, të vrasim policë, të vrasim roje sigurie, të vrasim punonjës dhe agjentë federalë dhe të kërkojmë një rinumërim të votave”.

Në javë, ditë dhe orë para rrethimit të së Mërkurës në Kapitol nga mbështetësit e zellshëm të Presidentit Donald Trump, shenjat paralajmëruese ishin të qarta: postimet në internet nga grupet e urrejtjes dhe provokatorët e krahut të djathtë që agjitojnë për luftë civile, vdekjet e ligjvënësve të lartë dhe sulmet ndaj zbatimin e ligjit.

Dhe tani, ndërsa pluhuri vendoset dhe vendi lufton për të kuptuar dhunën që la pesë të vdekur duke përfshirë një oficer në Policinë e Kapitolit të SHBA, ekspertët paralajmërojnë se thirrjet për dhunë janë intensifikuar më përpara Ditës së Përurimit, kur Presidenti i zgjedhur, Joe Biden do të betohet si president i SHBA-së.

“Ne po shohim… bisedat nga këta supremacistë të bardhë, nga këta ekstremistë të ekstremit të djathtë, ata ndihen të inkurajuar në këtë moment,” tha Jonathan Greenblatt, CEO i Lidhjes Anti-Shpifje, e cila gjurmon dhe lufton urrejtjen. “Ne presim që kjo dhunë në të vërtetë të mund të përkeqësohet përpara se të përmirësohet.”

Kaosi i së mërkurës, i cili shpërtheu gjatë një proteste për të dekurajuar Kongresin nga vërtetimi i rezultateve të fitores së qartë të Biden, tregoi një humbje të kontrollit dhe prishje të papritur të lidhjes që për katër vjet kishte mbajtur Trump me mbështetësit e tij dhe udhëheqjen republikane.

Pasi protestuesit sulmuan oficerët e policisë, thyen dritaret dhe sulmuan ndërtesën e shenjtë që ishte djegur nga ushtria britanike pushtuese në 1814, Trump bëri një lutje të vakët që ata të shkonin në shtëpi, megjithëse ai përsëriti gënjeshtrën se zgjedhjet ishte vjedhur. Udhëheqësit republikanë atë natë, përfshirë Zëvendës Presidentin, Mike Pence dhe Udhëheqësin e Shumicës së Senatit Mitch McConnell, dënuan protestuesit me një gjuhë të ashpër.

Por gjithçka dukej se kishte pak efekt tek e djathta e radikalizuar. “Trump do të betohet për një mandat të dytë më 20 janar!!”, tha një komentues në një forum online pro-Trump, të enjten, një ditë pas sulmit.

“Ne nuk duhet t’i lëmë komunistët të fitojnë. Edhe nëse duhet ta djegim DC. Nesër do të marrim përsëri DC dhe do të rimarrim sërish vendin tonë!!

Shqetësime për sigurinë ditën e inagurimit të Biden

John Scott-Railton, një studiues i vjetër në Universitetin e Torontos që monitoron sigurinë kibernetike, tha se ai është “jashtëzakonisht i shqetësuar” për inaugurimin.

“Ndërsa publiku i gjerë ishte i entuziazmuar për atë që ndodhi (të mërkurën) në Capitol, gjithashtu në qarqe të caktuar ajo që ndodhi… shihet si një sukses,” tha ai.

Në ditët dhe javët para sulmit në Kapitol, shenjat që protesta mund të kalonin në dhunë ishin mjaft të dukshme.

Advance Democracy, Inc., një vëzhgues i qeverisjes jopartiake, theksoi flamujt e kuq në mediat sociale. Në gjashtë ditët përpara ngjarjes, për shembull, kishte 1,480 postime nga llogaritë e lidhura me QAnon që i referoheshin ngjarjes dhe përmbanin shenja dhune. Për Parler, raporti, postime të shumta i referoheshin luftës, duke përfshirë deklarata të tilla si “lufta fillon sot”.

Ali Alexander, një aktivist politik i cili ka organizuar tubime pro-Trump, përfshirë një nga demonstratat që u mblodhën në lëndinën e Kapitolit të Mërkurën, akuzoi të majtën për “përpjekje për të na shtyrë në luftë”. Në fund të dhjetorit, Aleksandri u tha ndjekësve të Periskopit se ai dhe tre kongresmenë të GOP – Rep. Paul Gosar dhe Andy Biggs nga Arizona dhe Rep. Mo Brooks nga Alabama, po planifikonin diçka të madhe.

CNN u drejtua për në zyrat e të tre kongresmenëve, por vetëm Biggs u përgjigj, me një deklaratë nga një zëdhënës duke mohuar se ai të bashkëpunonte në ndonjë mënyrë me Aleksandrin ose ndonjë protestues tjetër.

Gardianët lëshuan paralajmërime përpara rrethimit të Kapitolit

Disa organizata që monitorojnë ekstremizmin në internet lëshuan paralajmërime paraprakisht.

Më 4 janar, LKD publikoi një postim të gjatë në blog që detajonte kërcënimet e dhunës në lidhje me tubimin e ardhshëm.

“Në përgjigje të një përdoruesi i cili pyeste veten se çfarë ndodh nëse Kongresi injoron” provat “që Presidenti Trump fitoi zgjedhjet, një përdorues shkroi, “Stuhia e kapitolit”, thuhet në postimin e ADL në blog. Postimi vazhdoi duke deklaruar se nuk ishte në dijeni të ndonjë kërcënimi konkret dhune të planifikuar për 6 janar, “nëse e kaluara ka ndonjë tregues, kombinimi i një pranie ekstremiste në tubime dhe natyra e nxehtë e retorikës sugjeron që dhuna është një mundësi”.

Gjithashtu më 4 janar, një analizë e rrezikut nga firma e sigurisë G4S deklaroi se “retorika aktuale sugjeron që do të ketë të pranishëm që kanë qëllim të dhunshëm, përfshirë grupe të milicisë së armatosur” midis 6 janarit dhe ditës së inaugurimit.

Analiza citoi postime të shumta në javët e fundit që mbronin dhunën në faqen e krahut të djathtë thedonald.uin, duke përfshirë një nga fundi i dhjetorit që tha, “Ne do të duhet të arrijmë një fitore aktuale taktike si sulmi dhe pushtimi i Kongresit, për të arritur qëllimin tonë.”

Ekspertët e sigurisë thanë se ishin të habitur nga reagimi indiferent nga zbatuesit e ligjit.

“Momenti më i habitshëm ishte: Pse policia ishte aq pak agresive”, tha Jonathan Uood, drejtor i analizës globale të rrezikut për Kontrollin e Rreziqeve me bazë në Londër.

“Shumë analistë të sigurisë ishin të befasuar nga mungesa e sigurisë dhe nga mungesa e një përgjigje të fortë të sigurisë.”

Zbatimi i ligjit u kap në befasi

Zyrtarët federalë dhe lokalë të zbatimit të ligjit këmbëngulin se ata nuk kishin ide se sulmi do të ndodhte.

“Nuk kishte asnjë informacion që sugjeronte se do të kishte një sulm ndaj Kapitolit të SH.B.A.-së,” tha Shefi i Policisë së DC Robert Contee në një konferencë shtypi të Enjten.

Steven A. Sund, i cili dha  dorëheqjen si shef i Policisë së Kapitolit të SHBA mes kritikave për mungesën e dukshme të gatishmërisë për t’u marrë me turmën e dhunshme, tha në një deklaratë se departamenti kishte një plan të fuqishëm për të adresuar “aktivitetet e parashikuara të Amendamentit të Parë”.

Sa i përket sigurisë në Ditën e Përurimit, Shërbimi Sekret lëshoi ​​një deklaratë duke thënë se planet e tij për momentin ishin bërë prej kohësh.

“Përurimi i Presidentit të Shteteve të Bashkuara është një moment themelor i demokracisë sonë,” tha agjencia në një deklaratë. Siguria e të gjithë atyre që marrin pjesë në Përurimin e 59-të Presidencial është e një rëndësie të madhe.”

Robert Dodge, presidenti i shërbimeve të rrezikut të korporatave në G4S, i cili lëshoi ​​paralajmërimin e 4 janarit, tha në muajt para 6 janarit, se pa “një retorikë shqetësuese dhe armiqësore, të cilën në botën tonë ne e quajmë një tregues kërcënimi.”

Ai shtoi se ndërtesës së Kapitolit të SHBA duket se i mungonte fortifikimi i duhur.

“A kanë parë njerëzit që i afrohen Kapitolit një nivel të duhur të barrierave fizike, të pengesave psikologjike të tilla si shenja që thonë se mos e kaloni këtë vijë ose do të arrestoheni?” tha ai.

“Ju patë që dritaret e xhamit po thyheshin. Pse nuk u përforcuan disa prej tyre? Duket sikur kishte disa sfida serioze të sigurisë fizike që i mbeten policisë së Kapitolit për të zbutur.”

Amerikanët përqafuan dezinformimin

Nuk janë vetëm elementët e skajshëm ata që janë përfshirë në entuziazmin aktual. Përzierja me turmën e grupeve të milicisë, nacionalistët e bardhë dhe teoricienët e profilit të lartë të konspiracionit në lëndinën e Kapitolit të Mërkurën ishin qytetarë të tjerë që vepruan për të sfiduar certifikimin.

Njëra ishte banorja e Teksasit dhe ish-kandidatja për kryetare bashkie Jenny Cudd, parulla e fushatës të së cilës ishte “Jenny për Kryetare Bashkie”.

Pas bastisjes kundër asaj që ajo e përshkroi si mashtrim të votuesve dhe një zgjedhje të vjedhura, ajo bëri thirrje për vdekjen e atyre që kanë kryer tradhti. “Gjithë sa na duhet është një varje publike, dhe atëherë njerëzit do të fillojnë të veprojnë si duhet, do të ishte e dobishme nëse do të kishim akoma skuadrën e pushkatimit për dënimin me vdekje,” tha Cudd. “Ne do të shohim nëse do të ketë varje publike në të ardhmen tonë, sepse ajo konsiderohet ende një formë e vlefshme e vdekjes për tradhti”.

Cudd postoi një video një natë para protestave, ku ajo fliste se si dita e nesërme do të ishte një “mashtrim”.

“Unë nuk e di se çfarë mendoni të gjithë për një revolucion, por unë jap gjithçka për të,” tha ajo. “Askush në të vërtetë nuk dëshiron luftë, askush nuk dëshiron gjakderdhje, por qeveria punon për ne dhe për fat të keq duket se ata e kanë harruar këtë gjë, mjaft, kështu që nëse një revolucion është ai që duhet, atëherë qoftë kështu.”

“Kur Pence na tradhtoi ne vendosëm të sulmonim Kapitolin,” tha ajo. Të Premten, Cudd tha se ajo nuk bëri asgjë të paligjshme. “Unë eca qetë nëpër shkallë dhe fundja ishte një derë e hapur për në Kapitol,” tha ajo. “Personalisht nuk shkatërrova asgjë.”

Joel Finkelstein, drejtor i Institutit të Kërkimit të Rrjetit në Universitetin Rutgers, tha se komplotet në internet janë rritur nga vendet më të vogla të errëta të frekuentuara nga pasuesit e QAnon në faqet më të zakonshme si Facebook, Tuitter dhe Instagram.

Rezultati, tha ai, është që shumë prej njerëzve të tërhequr nga protestat të mërkurën nuk ishin ekstremistë, por më tepër amerikanë të zakonshëm që nuk e kuptonin që ishin gënjyer.

“Këta janë fqinjët tanë, këta janë këta fqinjët dhe miqtë tanë,” tha ai. “Ata janë njerëz që ne të gjithë i njohim.”

Disa nga bisedat më shqetësuese të dhunshme në mediat sociale pasqyrojnë atë që duket të jetë një armiqësi në rritje ndaj udhëheqësve republikanë nga ana e mbështetësve të Trump.

Dhe ndërsa zbatimi i ligjit ka filluar të marrë një qëndrim më të ashpër me grupet ekstremiste të krahut të djathtë Udhëheqësi i Djemve Krenarë, Henry “Enrique” Tarrio u arrestua nga policia DC para protestës së 6 janarit, ekspertët po vërejnë një antipati në rritje për policinë në këto qarqe, të cilat janë përpjekur ta konsiderojnë veten aleatë të burrave dhe grave me uniformë.

“Kjo krijon një situatë mjaft të rrezikshme,” tha analisti i lartë kërkimor i Qendrës Jugore të Ligjit për Varfërinë, Cassie Miller. “Sepse jo vetëm që mund të ketë përplasje të dhunshme me të majtët por disi rrit potencialin që do të ketë një konfrontim të dhunshëm edhe me policët.”/ CNN