• Today is: Thursday, August 5, 2021

HISTORIA 60 VJEÇARE E DUELEVE TELEVIZIVE TË KANDIDATËVE PRESIDENCIAL AMERIKAN

fakti
September30/ 2020

Të martën në mnrëmje u zhvillua debati i parë presidencial mes Donald Trump që kërkon një mandat të dytë në Shtëpinë e Bardhë dhe Joe Biden, që e sfidon. Debati i djeshëm shënon edhe 60 vite histori përballje televizive të kandidatëve për president të Amerikës. Më poshtë do ju sjellim disa nga momentet më ikonike, disa prej të cilave u cilësuan thelbësore për rezultatin përfundimtar të zgjedhjeve.

26 shtator 1960: John Fitzgerald Kennedy vs Richard Nixon

Ishte debati i parë që do të transmetohej në të gjithë vendin. Kennedy iu shfaq audiencës i qetë, i përqendruar, i pashëm dhe veshur mirë. Nixon dukej se po djersitej, me mjekrën e pa kuruar dhe lëvizte sytë me nervozizëm midis orës dhe kamerës. Një detaj që është ende një shembull i fuqisë së imazhit. Ata që dëgjuan debatin në radio gjykuan se Nixon ishte fituesi, ndërsa ata që e shikuan atë në televizion zgjodhën Kennedy, i cili fitoi zgjedhjet që pasuan.

1976: Gerald Ford kundër Jimmy Carter

U deshën 16 vjet për debatin e ardhshëm presidencial. Ai hyri në histori kryesisht për deklaratën fatkeqe të Fordit se “nuk ka asnjë sovranitet Sovjetik në Evropën Lindore”. Për shumë analistë, kjo deklaratë kontribuoi në mënyrë të konsiderueshme në humbjen e tij.

1980: Ronald Reagan vs Jimmy Carter

Debati u ndoq nga 80 milionë shikues, një numër që u desh 36 vjet për t’u thyer, me përballjen televizive Trump-Hillary Clinton në 2016.

1984: Ronald Reagan vs Walter Montale

Debati ishte relativisht vendimtar. Sulmi që hyri në histori erdhi nga presidenti karizmatik Republikan: Unë nuk do ta bëj moshën çështje polemikash. “Unë nuk dua të përfitoj nga rinia dhe përvoja e kundërshtarit tim për arsye politike” tha ai.

1988: George W. Bush vs Michael Doukakis

Pyetja që konsiderohet të ketë “shkatërruar Doukakis” ishte gjithashtu një nga më të diskutueshmet – për shumë arsye – në historinë e debateve amerikane: “Nëse Kitty Doukaki do të binte viktimë e përdhunimit dhe vrasjes, do të ishit në favor të dënimit me vdekje për vrasësin? Doukakis, i cili ishte më shumë teknokrat sesa politikan, u përgjigj: “Unë nuk kam asnjë provë se kjo do të ishte një pengesë”.  Shumë e kujtojnë përgjigjen e Doukakis plotësisht të ftohtë dhe pa emocione, ndërsa analistët politikë e konsiderojnë atë “një gozhdë” që i kushtoi humbjen.

1992: Beteja për tre

Në debat ishin tre kandidatë, George W. Bush, Bill Clinton dhe i pavaruri Ross Perot. Përballja parashikoi gjithashtu pjesëmarrjen e publikut. Kur një grua e pyeti se si borxhi publik amerikan ndikon personalisht në secilin prej kandidatëve, Bush dukej sikur pohoi me kokë, e mori pyetjen fjalë për fjalë dhe filloi të fliste për normat e interesit. Më ndihmoni me pyetjen, tha ai. Disa minuta më vonë kamera e kapi duke parë orën e tij, një imazh që i dha ushqim për t’u komentuar si “kandidati indiferent që është i mërzitur”.

1996: Bill Clinton vs Bob Dole

Në debatin e atij viti, Bob Dole u pyet nëse ishte mjaft i moshuar për të kuptuar nevojat e të rinjve në moshën 73 vjeç.  Ai u përgjigj se në moshën e tij, inteligjenca dhe përvoja do të thotë se ai ka përparësinë e mençurisë. Klinton u përgjigj: Unë nuk mendoj se senatori Dole është shumë i vjetër për President. Ishte epoka e ideve të tij që unë vë në dyshim.

2000: George G. Bush kundër Al Gore

Gabimi i Al Gore, i cili i kushtoi atij vlerësime negative, ishte se ai u kap duke folur me zë të lartë. Në debatin e vitit 2004 Bush fitoi me argumente të thjeshta ndërsa John Kerry përmendi argumente komplekse për të mbështetur idetë e tij.

2008: Barack Obama- John McCain

Në 2008 demokrati Barack Obama, u presidenti i parë me ngjyrë, pasi fitoi përballë republikanit John McCain

2012: Barack Obama vs Mitt Romney

Me televizionet e kandidatëve presidencialë nën vëzhgimin e mediave sociale tani të fuqishme, momenti më ikonik në duelet presidenciale të atij viti padyshim i përket Mitt Romney i mundur.

Duke iu përgjigjur një pyetje në lidhje me pagën gjinore, kandidati republikan për president padashur foli për “dosje plot me gra” në vend të “biografive të grave”, duke çuar në satirën frymëzuese dhe të pamëshirshme të përdoruesve të Twitter dhe Facebook, duke fituar një popullaritet në internet që nuk ka rezultuar kaq efektiv në sondazhet

2016: Donald Trump vs Hillary Clinton

Gati 84 milion shikues qëndruan përpara aparateve të tyre televizive për të parë duelin e parë televiziv midis manjatit Donald Trump dhe ish Zonjës së Parë Hillary Clinton, një numër rekord për një debat presidencial që madje u zhvillua gjatë epokës së vështirë të televizionit dixhital. transmetim direkt.

Fyerjet nga të dy palët pasuan në dy debatet e ardhshme, me Clinton që shpërtheu Trump për trajtimin e tij ndaj grave dhe i nominuari Republikan “e goditi atë nën bel”, duke iu referuar çështjeve të ndryshme të dashurisë së burrit të saj.